Jak wybrać szczotkę do swojej zamiatarki?

Zamiatarki służą do usuwania różnych luźnych zanieczyszczeń z powierzchni znajdujących się wewnątrz budynków, np. hal produkcyjnych, magazynów oraz z terenów zewnętrznych, takich jak parkingi, ścieżki osiedlowe, place, chodniki.

Ze względu na wielkość powierzchni do zamiatania mamy do wyboru:
  • zamiatarki pchane ręcznie,
  • zamiatarki pchane ręcznie wyposażone w silnik spalinowy lub akumulator,
  • zamiatarki samojezdne małe z napędem spalinowym lub akumulatorowe,
  • zamiatarki samojezdne przemysłowe do dużych powierzchni, w większości z silnikami spalinowymi diesel lub benzynowymi przystosowanymi do zasilania gazem z butli.

Każdy rodzaj zamiatarek jest skuteczny w działaniu, ale tylko wtedy, gdy wyposażony jest w odpowiednie narzędzie do zamiatania, czyli właściwe szczotki.

Zamiatarki wyposażone są w dwa rodzaje szczotek:

  • szczotkę boczną podmiatającą,
  • szczotkę główną walcową.

Szczotka boczna jest przeznaczona do usuwania zanieczyszczeń zebranych przy krawężnikach, ścianach, paletach lub innych miejscach, w których zalegają zanieczyszczenia.

Podczas swojej pracy przesuwa i nagarnia śmieci na drogę, po której będzie poruszać się szczotka główna.

Budowa szczotki bocznej

Szczotka boczna składa się z talerza, zazwyczaj wykonanego z mocnego tworzywa lub wodoodpornej drewnianej sklejki. W zależności od rodzaju przeniesienia napędu na szczotkę boczną wykonywane są one z różnych materiałów, co ma wpływ na ich wagę.

Materiałami używanymi do produkcji (nabijania) szczotek bocznych są:

  • polipropylen o grubości od 0,5 mm – 2,5 mm,
  • poliamid (nylon) o grubości od 0,5 mm – 2,5 mm,
  • PES – mieszanka materiałów różnych grubości,
  • drut falowany o grubości od 0,45 mm – 0,7 mm,
  • drut płaski

Zastosowanie szczotek ze względu na rodzaj nabicia

Szczotki standardowe nabijane polipropylenem, poliamidem lub mieszanką PES stosuje się do zamiatania lekkich zanieczyszczeń (różnego rodzaju pyły lub drobny piasek) w środku obiektów takich jak: magazyny, hale przemysłowe, hurtownie, a także na terenach zewnętrznych o małym zanieczyszczeniu.

Szczotki miksowe nabijane są włosiem z tworzywa oraz drutem okrągłym lub płaskim wymieszanymi w odpowiednim stosunku wagowym. Są bardziej agresywne w działaniu i przeznaczone do usuwania większych ilości nagromadzonych zanieczyszczeń, kamieni, kawałków drewna lub innych przedmiotów, które zamiatarka może ze względu na swoją budowę usunąć z zamiatanej powierzchni. Do zastosowania na betonie, kostce brukowej i innych twardych powierzchniach. Stosowanie ich na wrażliwych powierzchniach może doprowadzić do zarysowań.

Szczotki nabijane samym drutem płaskim są stosowane tylko w zamiatarkach dużych, przemysłowych oraz zamiatarkach komunalnych. Są to szczotki bardzo agresywne, przeznaczone do usuwania dużych ilości zanieczyszczeń przy krawężnikach.

Szczotka walcowa główna jest przeznaczona do dokładnego usunięcia wszystkich zanieczyszczeń, które pojawią się na trasie przejazdu zamiatarki. Podczas pracy szczotki głównej zanieczyszczenia wmiatane są do pojemnika na zanieczyszczenia.

Budowa szczotki głównej walcowej

Szczotka walcowa składa się z tulei z mocnego tworzywa, w której nawiercone są otwory przeznaczone do osadzenia w nich różnych rodzajów materiałów. Stosowane były również tuleje z drewna lub kartonu. Każda szczotka ma zamontowane po bokach mocowania do przeniesienia napędu. Większość producentów stosuje różne rozwiązania, co zmusza nas do zakupu szczotek w ich sieciach dystrybucji. Jeśli nie chcemy kupować nowej szczotki, możemy poddać starą procesowi regeneracji, w którym zużyte włosie jest usuwane i zastąpione nowym.

W zamiatarkach pchanych stosowane są szczotki składające się z tulei dzielonych. Są to dwie połówki szczotki skręcone ze sobą śrubami w całość. Minusem tego rozwiązania jest brak w większości szczotek możliwości regeneracji z powodu bardzo cienkich ścianek tulei.

Materiały stosowane do nabijania szczotek walcowych to:

  • polipropylen o grubości od 0,3 mm – 2,5 mm
  • poliamid (nylon) o grubości od 0,3 mm – 2,5 mm
  • PES – mieszanka materiałów różnych grubości
  • włosie naturalne
  • drut falowany o grubości od 0.45 mm – 0,7 mm
  • drut płaski – modele DULEVO

Zastosowanie szczotek ze względu na rodzaj nabicia

Szczotki walcowe z nabiciem PES lub NATURALNYM doskonale nadają się na powierzchnie wrażliwe o wysokim standardzie wykończenia np. kamień, posadzki żywiczne, egzotyczne drzewo, panele.

Szczotki walcowe nabijane materiałami PPN oraz NYLONEM o grubościach od 0,7 mm do 2,5 mm mają zastosowanie do usuwania większych luźnych kawałków różnych zanieczyszczeń z zamiatanej powierzchni.

Szczotki nabijane materiałami PPN, NYLONEM w połączeniu z drutem od 0,45 do 0,7 mm pozwalają nam usunąć (podnieść) z zamiatanej powierzchni wszelkie luźno przywarte lub ciężkie kawałki zanieczyszczeń, np. kawałki palet drewnianych, płyt, płytek ceramicznych, cegieł lub innych. Z tych powodów w takie szczotki powinny być wyposażane zamiatarki pracujące w magazynach, halach produkcyjnych.

Na sprawność naszej zamiatarki mają wpływ właściwie dobrane szczotki oraz operator, który umie przeprowadzić regulację szczotek w maszynie w trakcie jej eksploatacji. Prawidłowo wyregulowana szczotka zamiata powierzchnię końcówkami włosia. Zbyt mocne obniżanie szczotki względem podłoża doprowadza do podwijania się włosia szczotki, co osłabia jej zdolność do usuwania zanieczyszczeń z zamiatanej powierzchni. Regulacja taka pozwoli zużyć szczotki w prawidłowy sposób, co zagwarantuje prawidłowe koszty eksploatacji.

Kiedy wymienić szczotkę?

Szczotki boczne należy wymienić wtedy, kiedy wskutek eksploatacji włosie skróci się o połowę.

Regeneracja szczotek bocznych w przypadku mniejszych zamiatarek, gdzie średnica talerza nie przekracza 220 mm, jest nieopłacalna; przy większych średnicach zabieg ten przyniesie nam korzyści finansowe.

W szczotkach walcowych wymieniamy włosie, jeśli pozostanie z niego 1/3 długości.

Jest to bardzo ważne, jeżeli decydujemy się na regenerację szczotek, ponieważ włosie szczotki nie może być starte do samego końca. Jeżeli tak się stanie, pozbawimy się możliwości usunięcia zużytego włosia z tulei i tym samym — możliwości jej regeneracji.

Autor: Jarosław Zawadzki – Dyrektor ds. Technicznych